Nowoczesna medycyna dysponuje szeregiem skutecznych sposobów na wykrycie wszelkich stanów chorobowych w ludzkim organizmie. Szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości to pierwszy i najważniejszy krok w drodze do podjęcia zakończonego sukcesem procesu leczenia.

Dolnośląskie Centrum Ortopedyczne oferuje swoim pacjentom profesjonalny sprzęt diagnostyczny, który w rękach doświadczonej i wykwalifikowanej kadry, gwarantuje postawienie poprawnej diagnozy.

Usg narządu ruchu

Ultrasonografia (USG) to bezinwazyjna metoda diagnostyczna, polegająca na emisji fal ultradźwiękowych i rejestrowanie ich odbijania się od badanego narządu. Badanie to pozwala na zaobserwowanie niewielkich zmian chorobowych już w pierwszych fazach ich rozwoju.

Dolnośląskie Centrum Ortopedyczne swoim pacjentom oferuje m.in.:

 • USG KOLANA – doskonały sposób na zbadanie stanu więzadeł i ścięgien. USG kolana wraz z badaniem fizykalnym pozwalają na wykonanie pełnej diagnostyki i ocenę uszkodzeń lub stanów chorobowych.
 • USG BARKU – kontuzje i dysfunkcje barku są jednymi z najczęstszych i najcięższych ortopedycznych dolegliwości naszych pacjentów. USG barku umożliwia ocenę sprawności ścięgien, więzadeł, mięśni, nerwów, a nawet naczyń.
 • USG STAWU SKOKOWEGO I STOPY – bardzo skuteczna metoda oceny stanu zapalnego. Pozwala na szybką i skuteczną diagnozę problemów związanych z torebką stawową i więzadłami.
 • USG STAWU ŁOKCIOWEGO – najczęstszymi dolegliwościami związanymi ze stawem łokciowym są: zapalenie nadkłykcia, przykurcze w stawie, uszkodzenie więzadeł (obrączkowatego i pobocznych). USG stawu łokciowego pozwala na precyzyjne określenie przyczyny bólu i rozpoczęcie leczenia.
 • USG DŁONI I NADGARSTKA – pozwala na wykrycie stanów chorobowych, które nie są wykrywalne w standardowych metodach diagnostycznych, takich jak RTG oraz szybkie zdiagnozowanie ucisku nerwów pośrodkowych i łokciowych oraz bolesnych uszkodzeń kości.
 • USG BIODEREK – bezpieczne i przede wszystkim bezbolesne badanie wykonywane standardowo wszystkim noworodkom w celu wykluczenia wadliwej budowy stawu biodrowego i ewentualne rozpoczęcie rehabilitacji.

Badanie chodu

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak mocno nawyki związane z chodzeniem i bieganiem wpływają na stan zdrowotny układu ruchu. Nieprawidłowy sposób ustawienia stopy, nieodpowiednia rotacja czy zbyt długi kontakt stopy z podłożem mogą spowodować stany zwyrodnieniowe oraz przyczynić się do bolesnych i uciążliwych dolegliwości.

Analiza chodu i biegu umożliwia pełną diagnostykę układu ruchu oraz wykrycie dysfunkcji niewykrytych do tej pory przez innych lekarzy ortopedów niedysponujących odpowiednimi metodami diagnostycznymi.

Do badania wykorzystujemy:

 • Platformę sił reakcji podłoża FreeMed – jej działanie polega na pomiarze rozkładu nacisku stopy na podłoże i analizę równowagi. To świetny sposób na zapobiegnięcie pogarszania się stanu zdrowia – miejsce zwiększonego nacisku jest zawsze narażone na zmiany zwyrodnieniowe i bolesne uciski nerwowe. Zapis z kamery umożliwia zaobserwowanie nierównomiernej pracy miednicy, złe ustawienie stóp i kolan, ocenienie, czy stopa ma tendencję do ustawiania się do wewnątrz (w tzw. pronacji) czy do zewnątrz (w tzw. supinacji) i dobranie odpowiedniej wkładki czy obuwia korekcyjnego;
 • Podoscan 2D FootCAD – wykorzystywany do oceny strony podeszwowej stóp;
 • Videografię 2D – system służący do badania postawy ciała i wykrywania niebezpiecznych asymetrii.

Dzięki naszym badaniom jesteśmy w stanie profesjonalnie przeprowadzić:

 • badanie antropometryczne;
 • ocenę stanu zdolności utrzymania równowagi;
 • charakterystykę typologiczną stóp;
 • statyczną i dynamiczną analizę rozkładu nacisku stóp;
 • pełną analizę chodu.